Aşçı

Yemek pişiren ve mutfakta çalışan bir aşçı, temel fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarımızı ve onların karşılanmasına yönelik isteklerimizi ifade eder. Aşçı aynı zamanda, koruyucu ve gözetici birinin varlığını, çoğunlukla da anne ya da babayı simgeleyebilir. Bunların yanı sıra yemek yapan becerikli bir aşçı, aynı zamanda bilge ve deneyimli birini de temsil eder.

Aşure

Tüm inançlarda var olan tufan efsanesi, yokluk ve zorunlu koşullar nedeniyle elde kalan az sayıdaki malzemeler ile yapılmış ve kutsal olduğu düşünülen bir yiyeceği anlatır. Dolayısıyla rüyada görülen aşure, zor dönemlerin sert koşullarına dayanışma ve paylaşmayla karşı koyabileceğimizi anlatır.

Bayat

Rüyada gördüğümüz bayat ya da kurumuş bir yiyecek, eski ve zamanını doldurmuş alışkanlık ya da duygularımızı simgeleyebileceği gibi, ilgisizliğimiz nedeniyle yıpranmış bir yeteneğimize ya da zamanı geçmiş, kaçırılmış bir fırsata da işaret edebilir.

 

Bolluk (Bereket)

Rüyada herhangi bir şeye bol miktarda sahip olduğunuzu görmek, genellikle sahip olduğunuz değerleri korumaya çalışmanız gerektiği yolunda bir iç uyarı olarak yorumlanır.

Birçok şeyin bolluğunu görmekse, sonuç beklediğimiz iş ve çabalarımızla ilgili çok olumlu bir işaret olarak değerlendirilir.

Bulgur

Bolluk ve bereketle ilgili en belirgin simgelerden biridir. Bulgur kullanılarak pişirilen bir yemek, söz gelimi bulgur pilavı ya da kısır, temel gereksinimlerimizi olduğu kadar, diğer maddi isteklerimizi de karşılama fırsatı bulacağımızı belirtir.

 

Cezve

Sosyallik, dostluk ve eğlenceli zaman geçirmenin simgesidir. Çoğunlukla dostlarla yakınlığı, sohbeti simgeleyen “kahve” ile birlikte düşünülmesi, cezveyi aynı zamanda sırdaşlığın da  temsilcisi haline getirir.