Antik Yunan ve Roma’da Rüyalar

Rüyalar insan doğasının bir parçası olduğundan, ilk insandan bu yana insanlığın gündeminde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Düşünce tarihinin dönüm noktalarından Antik Yunan ve onu izleyen Roma dönemlerinin önde gelen düşünür ve filozofları rüyalar konusundaki ilk ciddi metinleri vermişlerdir.

Devamını oku

Freddy Krueger

Rüyada Freddy Krueger görmek.

Rüyada Freddy Krueger görmek pek hayra alamet sayılmaz.

Rüyada Elm Sokağı serisinden Freddy Krueger’ı gördüyseniz ve hala hayattaysanız şanslısınız, çünkü normal şartlarda Freddy’nin elinden ne uçan ne de kaçan kurtulur.

Eğer Freddy rüyada bıçaklı elini böğrünüze saplamışsa belki de şu an ölüsünüz zaten ama farkında değilsiniz. Halen rüyada da olabilirsiniz, bir çimdik atın kendinize hemen!

Freddy’nin rüyada bıçaklı elinin serçe parmağı vasıtasıyla burnunu karıştırdığını gördüyseniz o rüya bozuktur. Çünkü sümük ve tatak (kuru sümük) da tıpkı kan gibi normalde görmemeniz gereken, zaten gerçekte de gördüğünüzde görmezlikten geldiğiniz şeylerdir. Böyle de rüya görülmez ki arkadaş, göre göre bunu gördüyseniz en kısa zamanda bir doktora görünün bizce!

Gangnam Style

PSY - Gangnam Style

En güzeli rüyada Gangnam Style görmemek.

Rüyada Gangnam Style görmek özellikle 2012’yi geride bırakmakta olduğumuz şu son günlerde gayet doğal, çünkü Gangnam Style görmediğimiz bir rüyalar kalmıştı zaten. Peki tamam, rüyanızda Gangnam Style gördünüz; şimdi ne olacak? Olacak olan şudur ki; Gangnam Style popülerliğini yitirene kadar hemen her yerde bu şarkıyı dinlemeye devam edeceksiniz, biz diyelim bir, siz deyin iki vakte kadar. Size de bize de yazık valla!

iPhone 5

Rüyada iPhone 5 Görmek

Bazıları sadece rüyasında görebiliyor zaten. (Fotoğraftaki el de nasıl bir şeydir çözemedik!)

Rüyada iPhone 5 görmüş olmanız, henüz bir iPhone 5’iniz yoksa, son derece acıklı bir durumdur. Büyük olasılıkla sizin iPhone 5 alacak kadar paranız olmadığını bilen arkadaşlarınız “Nihohahah, iPhone 5’i ancak rüyanda görürsün pis fakir!” şeklinde sizinle dalga geçmişler, siz de onların etkisinde kalmışsınız. Üzülmeyin, iPhone 6’ya kadar bolca zamanınız var. Telefonun fiyatı ucuzlar, üstüne temiz bir ikinci el filan bulursunuz; en nihayetinde sizin de iPhone 5’iniz olur bir gün. O hayırsız, küstah ve aşağılık arkadaşlarınızı da bir an önce hayatınızdan çıkarın bizce.

İPhone 5’iniz var ve buna rağmen halen bu telefonu rüyanızda görüyorsanız, telefonunuz akıllı olabilir ama sizde pek akıl yok demektir. Rahatsız mısın nesin arkadaşım? Parası olan var olmayan var, istediği halde alamayan var. Bari bir tane daha alıp şu yukarıdaki arkadaşa hediye et de sevinsin gariban. (Not: Bize de hediye edebilirsin tabi, heh heh).

Rüya İçinde Rüya

Rüya İçinde Rüya

Rüyada rüya görmek herkese nasip olmaz, olursa da hoş olmaz.

Rüyada rüya görmek çok yakında kafayı sıyıracağınıza delalet eder. Rüyanız, “rüya içinde rüya içinde rüya içinde…” şeklinde dallanıp budaklanmışsa (ki biz bu duruma “ileri insepşınsal leonardo dikapriyosu” adını veririz) zaten delisiniz demektir.

Rüyada gördüğünüz rüyada siyahi bir adam size mavi ve kırmızı olmak üzere iki adet hap uzatmışsa (ki biz bu duruma “ileri matrikssel ajan simiti” adını veririz) iki ya da üç, bilemedin beş vakte kadar hapı yutacaksınız demektir. İster mavi, ister kırmızı hapı almış olun fark etmez.

Rüyaları Anlamak…

Rüya, nesnel duygular dinlenmeye çekildikleri zaman oluşan ve belleğimize bağlı olan bir olaydır. O sırada,insan tek başına gelecekte ya da nesnel hayatın ötesinde yaşamaktadır. Geleceği yaşar ve hayatını mükemmelleştirmek için gelen uyarılarla davranışlarını şekillendirir.

Uyku süreci sırasında yaşadıklarımıza ilişkin inanç ve merak, yüzyıllar boyu azalmaksızın sürdü. Rüyalarımız hepimiz için çok önemli. Bazılarımız üzerinde durmuyor olabilir; belki birçoğumuz rüyalarını hatırlamakta bile güçlük çekiyordur. Ama hatırı sayılır bir çoğunluk, uyku sırasında olup bitenlerin ne olduğunu, ona sunulan sanal yaşantı parçalarının taşıdıkları anlamı merak edip, tatmin edici açıklamalar istiyor. Bu durumda yaygın biçimde kullanılan bir yöntem çıkıyor ortaya; Binyıllar içinden süzülerek gelmiş, insan kültürünün en eski kehanet yöntemi, yani ” düşlerde geleceğe ilişkin işaretleri yakalama” geleneğine başvurmak. Birçoğu eski inanış ve yaşam biçimlerinden izler taşıyan; bazıları zaman içerisinde “güne uydurulmuş” bu simge yorumlama geleneği, düşlerdeki ayrıntılardan yola çıkarak, gelecekte olacaklara ilişkin kehanet benzeri açıklamalara kapı açıyor.

Bilimsel araştırmaların alabildiğine derinlere daldığı ve üzerinde anlaşmaya varılmış tek ve ikna edici bir açıklamanın bulunmadığı bir ortamda, bu tür yorumlarla avunulmaya çalışılıyor. Belkide bu nedenle düş yorumlarına yalnızca köklü geleneklerin uzantısında değil,popüler kültürün tam göbeğinde de çok sık rastlıyoruz. Neresinden baksanız, yapısı ve içeriğiyle düşler,gizemli ve heyecanlı serüvenlere muhteşem bir tarla yaratır. Akla gelebilecek en heyecanlı fanteziler; korku filmlerinin merkezine yerleştirilebilecek soluk kesici simgeler; bilimkurgu hikayelerine destek ve dayanak sağlayacak unsurlar rüyaların içinden çekilip pop kültür ürünlerine taşınabiliyor.

Rüyaları anlamak ve yorumlamak,size iletilmek istenen mesajı çözmek için yapmanız gereken,onları bütün ayrıntıları ile doğru anımsamaktır.

South Park

Rüyada South Park Görmek

Rüyanızda South Park’ta mahsur kaldığınızı mı gördünüz? Zavallı siz!

Rüyada South Park’ta yaşadığınızı görmeniz gereğinden fazla South Park izlediğinize işaret eder. Sizin için Sponge Bob izlemenin zamanı çoktan gelmiş. Bir de siz böyle her izlediğiniz diziyi rüyanızda görüyorsanız aman diyelim, Walking Dead’den uzak durun!

Rüyanızda South Park karakterlerinden Eric Cartman olduğunuzu gördüyseniz; beyninizin derinlerinde bir yerlerde küçükmüş numarası yapan büyümüş, büyümüş de küçülmüş ya da küçülmüş ama sonra büyümeye karar vermiş, piçengiz, şer-refsiz, puştingen bir haylaz çocuk yatıyor demektir. O çocuğu derhal aldırın!

Rüyanızda Stan Marsh olduğunuzu gördüyseniz; endişe edecek bir durum yok, hayattan hep doğru mesajları almış iyi bir insansınız siz. Yalan söylemeyi bilmez, insanlara hep iyi davranır ve hep olumlu düşünürsünüz. Doğal olarak da namuslu ve sorumluluk sahibi her birey gibi sürünecek, sıradan her vatandaş gibi gıdım gıdım para kazanacak ve paşa paşa devlete tonla vergi ödemeye devam edecek, sefil bir hayat yaşayıp mutlu yaşadığınızı sanarak hayata elveda diyeceksiniz. Gerçekler acıdır…

Rüyanızda Kyle Brofloski olduğunuzu gördüyseniz; tipik bir Yahudi gibi üstün zekânızı para kazanmaya ve daha fazla para kazanmaya yoracak, kısa sürede paranın dibine vurarak krallar gibi yaşayacaksınız demektir. Hayat size güzel arkadaş!

Yok eğer rüyanızda Kenny McCormick olduğunuzu gördüyseniz; size bir iyi bir de kötü haberimiz var. Kötü haber şu ki iki vakte kadar öleceksiniz ve hatta belki de bu satırları okurken ölmüşsünüzdür bile. Haliyle iyi habere de ihtiyacınız olmadığından size mutlu ve az acılı ölümler diliyoruz.

(To be continued…)