Aile

Mutlu ve uyumlu bir aile düşlemek, sağlığın habercisidir. Eğer ailede anlaşmazlıklar varsa; bu, hüznün ve hayal kırıklığının alametidir.

En temel güvenlik ve aidiyet duygusunun habercisi olan aile,rüyada değişik yönlerde ve biçimlerde sık sık karşımıza çıkar;aile bireyleri de farklı roller üstlenir. Genel kavram olarak sıcaklık,sığınma ve korunma ihtiyacımızı dile getiren aile rüyaları,bireylere ve durumlara bağlı olarak değişik anlamlar içerebilir. Rüyayı gören kişinin ailesiyle ve aile bireyleriyle olan ilişkileri ve onlara yönelik duyguları da,yorumları bambaşka niteliklere büründürebilir. Rüya da  anne ve babayı birlikte görmek,düzen ve disiplinle ilişkili değerlendirilir. Bu disiplin ve otoriteye karşı duygularımız,rüyanın bize hissettirdiklerine paraleldir.

Çok sık rastlanan bir rüya,anne ve babayı öldürmektir ki,gören kişilerde şok duygusu yaratır. Oysa, bu son derece sağlıklı bir rüyadır ve bağımsızlık isteğini,kendi ayakları üzerinde durma arzusunu simgeler.

Aile bireylerinden birini zor durumda,acı çekerken görmek,o kişiyle ilgili endişelere kapıldığımızı gösterir.

Anne ve babadan dayak yediğini görmek, olgunlaşmanın ve yetkinleşmenin ifadesidir.

Amca-Dayı

Eğer rüyanızda amcanızı veya dayınızı görürseniz, kısa bir süre içerisinde üzücü bir haber alacaksınız demektir.

Amca veya dayınızı zihnen güçsüz görürseniz ve tekrar tekrar bunu görürseniz, ilişkilerinizde sıkıntılar yaşayacağınızı ve bir süre insanlardan uzaklaşacağınızı bildirir.

Amca veya dayınızı ölü görmek, sizi zorlayacak düşmanlarınız olacağını haber verir.

Onlardan biriyle  aranızda bir yanlış anlama olduğunu görmek, aile ilişkilerinizin bozuk olacağını ve yakın zamanda hastalanacağınızı işaret eder.

Anababa

Rüyanızda kendi ana babanızı neşeli görmek, uyumlu ve hoş birliktelikler kuracağınızı belirtir.

Öldükten sonra size görünürlerse; bu, yaklaşan üzüntünün emaresidir. İlişkilerinizde titiz olmalısınızdır.

Onları yaşarlarken ve evinizde mutlu bir hâlde görmek, memnuniyet verici değişimler yaşayacağınızı müjdeler. Genç bir kadın için; bu, genelde evlilik getirir ve saadet vadeder. Eğer solgun ve siyahlar içinde iseler, ciddi hayal kırıklıkları sizi çok yıpratacaktır demektir.

Ana babanızı dinç ve hoşnut görmek, kısmetli bir ortama gireceğinizi, aşk ve iş hayatlarınızdaki çıkarlarınızın serpileceğini müjdeler. Eğer keyifsiz ve üzgün görünüyorlar ise, önünüzden geçen hayatın birçok güzelliğini yakalayamayacağınızı alâmet eder.

Anne

Rüyanızda annenizi evde göründüğü gibi görmek, bir girişiminizden memnun olarak ayrılacağınızı belirtir.

Onunla sohbet etmek, üzerinde endişe duyduğunuz çıkarlarınızın daha iyi bir duruma geldiğini haber alacaksınızdır.

Bir kadın, annesini görürse; bu, güzel görevler ve evlilik yaşamında mutluluk anlamına gelir.

Birinin annesinin açlıktan veya hastalıktan çok zayıfladığını ya da ölüsünü görmek, ölüm ya da yüzkarası bir olaydan ötürü bir üzüntü duyacağınızı bildirir.

Annenizin sizi çağırdığını duymak, üzerinize aldığınız görevlerde sahipsiz kalacak ve işinizde yanlış bir yöntem uygulayacaksınızdır.

Onun acı içinde haykırışını duymak, onun hastalanacağının alâmetidir ya da siz bir felaket tehditi altındasınızdır.

Aşığı ile Kaçmak

Gizlice aşığı ile kaçmak, olumlu bir rüya değildir. Evliler için, lâyık olmadığınız yerleri işgal ediyorsunuzdur anlamındadır. Evli olmayanlar için, erkeklerin sadakatsizliği ve aşkta hayal kırıklıkları yaşayacağınız anlamına gelir.

Sevgilinizin bir aşığı ile kaçtığını görmek, erkeğin ya da kadının vefasızlığını gösterir.

Arkadaşınız sizin uygun görmediğiniz bir kişi ile kaçarsa, kısa zamanda onların hoşa gitmeyen bir evlilik yapacaklarını duyacaksınızdır.

Baba

Babanızı görmek, bir zorluk ile karşılaşmak üzere olduğunuzu ve eğer bu zor durumdan çıkamıyorsanız bir akıl hocasına ihtiyaç duyacağınızı ifade eder.

Eğer babanız ölü ise, işinizin kötüleşeceğini ve bunu düzeltmek için bir dizi önlem almanız gerekeceğini bildirir.

Genç bir kadın, rüyasında ölü babasını görürse; bu, sevgilisinin onunla kedinin fare ile oynadığı gibi oynadığını ya da oynayacağını haber verir.

Balayı

İlişkilerin doruk noktasını , en parlak ve en güzel dönemini oluşturan balayı, rüyalarımızda da bu nitelikleri ile belirir. Dolayısıyla sevdiğimiz insanla balayında olduğumuzu görmek, sıcak ilişkilere, huzurlu bir beraberliğe ve sevecenliğe işaret eder.

Balayı aynı zamanda ilişkiler için güzel bir başlangıç kabul edileceğinden, rüyalarda yeni ve parlak girişimleri ya da ilişkileri temsil ediyor olabilir.