Ağaç

İç dünyamız ve kişiliğimiz, rüyalarda çoğu kez ağaç simgesiyle karşımıza çıkar. Atkestanesi, ceviz gibi büyük ve geniş dalları olan bir ağaç, sıcakkanlı ve duygusal bir kişiliğe sahip olduğumuzu gösterir. Fazla iri ve çok yöne doğru ilerlemiş  dallara sahip bir ağaç, kişiliğimizin fırtınalı ve ve karmaşık yapısına dikkati çeker.

Bütün bunların dışında ağaç, güç ve istikrarında simgesidir. Dolayısıyla bir ağaca tırmanmak, geniş bir ağaca yaslanıp dinlenmek, bu güce erişmeyi ve güven duygusunu, istikrarı elde etmeyi anlatır.

Rüyada yeni çıkmış yaprakları ile ağaçlar görmek, ümitlerin ve dileklerin mutlu bir şekilde tamamlanacağını  haber verir.

Kurumuş bir ağaç, geçmişte kalan eski yaşam biçiminin simgesidir ve belki de, şu anki yaşam biçiminizin tarihe karışmak üzere olduğunu ifade ediyordur.

Ölü ağaçlar, üzüntünün ve kaybın işaretidir.

Ağaca tırmanmak, iş hayatında çabuk yükseliş ve terfi demektir.

Ağaç kesmek ya da kökünden kaldırmak, enerjinizi ve servetinizi anlamsız şeylerle çarçur edeceğinizi haber verir.

Yeni kesilmiş yeşil ağaçlar görmek, beklenmedik bir şekilde keyfinizi kaçıracak ve huzurunuzu alt üst edecek mutsuzluk anlamına gelir.

Çiçek açmış ağaçlar, verimli ve güzel bir dönemin habercisi olarak düşünülür.

Bazı ağaçların simgesel anlamları vardır; sözgelimi meşe güç ve dayanıklılığı, söğütte bilgeliği simgeler. Çınar ağacıysa, zamana direnen köklü kalıcı kurumları, aynı zamanda da geçmişimize ve ailemize olan bağlılığımızı ifade eder. Çam ağacı bir yanıyla her dem taze kalmayı, bir yanıyla da yeni dönemlerin başlangıcını simgeler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook